Interpretacja fiskusa w kontrze do ustawy
Podatnik może wyodrębnić wartość rzeczy lub praw majątkowych, dokonując czynności cywilnoprawnej, w wyniku której nastąpiło przeniesienie własności.
We wniosku o interpretację z września 2017 r. spółka wyjaśniła, że sprzedała zorganizowaną część przedsiębiorstwa w postaci wydziału wydruków masowych. Nabywca przejął wymienione w załączniku do umowy aktywa trwałe, m.in. wartości niematerialne i prawne, składniki majątku ruchomego oraz zapasy materiałów. Spółka zauważyła, że przedmiotem sprzedaży były rzeczy oraz prawa majątkowe, do których mają zastosowanie odmienne stawki podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Dlatego zapytała fiskusa w jaki sposób powinna je określić.
Odpowiedź fiskusa okazała się jednak nie do końca po myśli podatniczki. Stwierdził, że dla opodatkowania czynności sprzedaży PCC nie ma znaczenia czy umowa sprzedaży obejmuje przedsiębiorstwo, jego zorganizowaną część, nieruchomość czy wierzytelność, która stanowi prawo majątkowe. Istotnym jest, że przeniesienie własności następuje w drodze umowy sprzedaży, która to transakcja podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych przewidzianych dla umowy sprzedaży.
W ocenie urzędników, jeżeli w umowie sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa strony wyodrębnią wartość rzeczy i praw majątkowych, do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta